Nadmierna potliwość, objawiająca się wzmożonym wydzielaniem potu nie tylko pod pachami, ale też na dłoniach, czole czy plecach – to problem, który bardzo utrudnia normalne funkcjonowanie zarówno w życiu zawodowym, jak i towarzyskim. Ciągłe wycieranie z ciała potu oraz noszenie ze sobą zapasowego kompletu ubrań na przebranie – powoduje, że jest to nie tylko krępująca, ale również bardzo uciążliwa dolegliwość. Jak można zminimalizować skutki nadmiernego pocenia? I czy można całkowicie wyleczyć ten dokuczliwy problem?

Z nadmierną potliwością wybierz się do lekarza

nadpotliwoscWielu osobom, zmagających się z problemem nadpotliwości, wydaje się, że jest on przede wszystkim wynikiem niewłaściwej higieny ciała lub pielęgnacji skóry. Tymczasem bardzo często okazuje się, że źródło tej dolegliwości tkwi znacznie głębiej.

  • Może być ona efektem zarówno naszych predyspozycji genetycznych, jak i skutkiem ubocznym wybranych chorób. Nadmierna potliwość towarzyszy często schorzeniom endokrynologicznym, cukrzycy, gruźlicy, a nawet chorobom nowotworowym.
  • Nierzadko też pojawia się u osób, u których mają miejsce zaburzenia w funkcjonowaniu gospodarki hormonalnej np. kobiety oraz mężczyźni przechodzący menopauzę lub andropauzę.

W większości tych przypadków pacjentom może pomóc wizyta u lekarza, specjalistyczne badania oraz dobór odpowiednich leków, by sytuacja wróciła do normy. Jednak, gdy to nie przyniesie oczekiwanych efektów lub dokładna przyczyna nadmiernej potliwości nie jest znana, warto poszukać innych sposobów, ograniczających nadwrażliwość gruczołów potowych.

Domowe sposoby na ograniczenie nadpotliwości

  • Działania przeciw nadmiernemu poceniu się warto rozpocząć od kąpieli ziołowych z dodatkiem kory dębu, mięty, rumianku, szałwii, orzecha włoskiego czy brzozy, które wykazują właściwości normalizujące wydzielanie potu przez organizm.
  • Ubrania ze sztucznych materiałów warto wymienić na te z naturalnych włókien i o luźnym fasonie, by zapewnić ciału właściwą cyrkulację powietrza.
  • Przy problemie nadmiernej potliwości należy unikać picia kawy i alkoholu, a także spożywania ostrych potraw – zawarte w nich substancje tylko potęgują wydzielanie potu przez gruczoły potowe.
  • Jeżeli nadmierna potliwość pojawia się przede wszystkim pod pachami, zwykły dezodorant należy zastąpić antyperspirantem zawierającym chlorek aluminium – zamknie on przewody potowe, a tym samym zmniejszy ilość produkowanego potu.

W przypadku, gdy wszystkie powyższe metody nie przynoszą oczekiwanych efektów, warto zastanowić się nad wykonaniem specjalistycznych zabiegów w gabinecie lekarskim – popularne sposoby na usuwanie problemu nadpotliwości to jonoforeza, botoks oraz terapia laserowa.

Jonoforeza

Jonoforeza to zabieg, w którym wykorzystuje się prądy elektryczne do uszkadzania gruczołów potowych pod pachami, na stopach i dłoniach, w celu zmniejszenia problemu nadmiernej potliwości. Stopy i dłonie wkłada się do wody, przez którą przechodzi prąd stały, zaś pod pachy zwilżone chusteczki z elektrodami. Jest to skuteczny zabieg w leczeniu nadpotliwości, jednak pełen efekt jest zauważalny dopiero po wykonaniu serii 10 zabiegów.

Botoks

Popularnym sposobem na zwalczanie problemu nadmiernej potliwości jest zabieg ostrzykiwania pach, dłoni oraz stóp botoksem. Jest to nieinwazyjny i skuteczny zabieg, który wykonuje się przy znieczuleniu miejscowym. Rozcieńczona toksyna botulinowa, wstrzykiwana pod skórę, pozwala na zatrzymanie pracy gruczołów potowych na około 6-8 miesięcy.

Laserowe leczenie nadpotliwości

Leczenie nadmiernej potliwości przy użyciu lasera to nowoczesna i bezinwazyjna metoda, która polega na wykorzystaniu energii wiązki laserowej w celu trwałego przegrzania i uszkodzenia gruczołów potowych. Terapia laserowa jest bezpiecznym, a zarazem skutecznym sposobem usuwania problemu nadmiernej potliwości, jednak musi być ona przeprowadzana przez doświadczonego lekarza i przy użyciu profesjonalnego sprzętu – zaznaczają specjaliści z Kliniki Esteticmed. Tylko w ten sposób możemy mieć pewność, że zabieg nie tylko przyniesie oczekiwane efekty, ale też nie wywoła niepożądanych skutków ubocznych.

Więcej informacji na temat sposobów leczenia nadmiernej potliwości laserem znajdziesz na stronie:

http://www.esteticmed.pl/zabiegi/leczenie-nadpotliwosci

Podobne artykuły