Sprawdzone działania w profilaktyce chorób zbóż


Sprawdzone działania w profilaktyce chorób zbóż

Choroby zbóż są ogromnym problemem dla rolników, którzy żyją z upraw i plonów. Co poniektóre z nich, takie jak zaraza przez tiofanat metylowy i choroby wirusowe, muszą być leczone, zanim pojawią się o wiele bardziej zaawansowane symptomy, bo jedynie w ten sposób możemy mieć szansę ocalić potencjał zbioru. Wykorzystanie zapobiegawczych rozwiązań intensyfikujących odporność zboża przez gospodarza w odpowiednim czasie ma prawo pomóc w zapobieganiu wielu zagwozdkom chorobowym.

Obrona zboża przed chorobami - wskazane działania okresowe

Proaktywne nastawienie do zwalczania chorób jest nieraz bardziej skuteczne oraz ekonomiczne aniżeli metody reaktywne w sezonie. Powszechnymi praktykami w zakresie zwalczania choroby jęczmienia czy też innego zboża należałoby się zaintrygować już na samym początku przygody z rolnictwem.

Poniżej omawiamy niektóre z tych najbardziej znaczących, jakie należałoby wdrożyć, żeby choroby pszenicy ozimej wiosną i pozostałe nie generowały większego problemu.

Wyselekcjonowane metody uniknięcia chorób zboża:

• terminowe sadzenie,

• kontrola obecności azotu,

• specyfiki zgnilizna twardzikowa grzybobójcze na pszenice.

Zwłaszcza właśnie sadzenie zboża w słusznym czasie jest ważne dla uniknięcia niektórych chorób. Sadzenie z uwzględnieniem bardzo dobrych momentów dla danego gatunku zboża zezwala na dłuższy okres wegetatywnego przyrostu - co w przypadku chorób takich jak choroby zboz ozimych ma w istocie ogromne znaczenie.

Zbytnio wysokie ilości i współczynniki żyzności azotu mogą wywoływać nazbyt grube, bujne drzewostany, które mogą mieć zmniejszoną cyrkulację powietrza oraz przenikanie światła, czyniąc plon bardziej podatnym na choroby dolistne, albo inne rodzaju fungicyd. Jest to przede wszystkim prawdziwe, kiedy daty sadzenia zbóż są względnie wczesne dla danej uprawy.

Choroby zboża - wygrana walka

Poza powyższymi sadzenie wielu typów pszenicy o rozmaitych stopniach dojrzałości, przesunięcie daty sadzenia, zgnilizna twardzikowa i wybór produktów o większej wytrzymałości lub ewentualnie tolerancji na koronne szkodniki oraz choroby, takie jak karłowatość objawy może pomóc zmniejszyć niebezpieczeństwo poważnych strat. Główna forma wymienionej tu profilaktyki jako ochrona pszenicy ozimej przed chorobami grzybowymi ma tę poboczną zaletę, że pomaga w logistyce zbiorów. Warto także zwrócić szczególną uwagę na cieszący się coraz to pokaźniejszą popularnością tebukonazol w pszenicy - przez wielu rolników ceniony jako skuteczna forma ochrony.

Tagi dla artykułu

zboża

Komentarze: 1


noavatar.png
Szura 2019-12-02

Prędko niespełna rok po ożenku zostawili dziadkami prześlicznej córeczki, i po dwóch latach chłopca.